19.06.2025

По време на събитието „Вейп – какво трябва да знаем?“

в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ психологът Валентин Минков от Превантивно-информационен център – Плевен води отворен диалог с ученици и родители за зависимостите при тийнейджърите.

💨 „Проблемът е много сериозен, не защото се продават вейповете, а защото никой не може да ви гарантира какво има вътре.“ – категоричен е Минков. Макар да се рекламират като безобидни, те съдържат синтетични вещества, които при нагряване могат да отделят силно токсични съединения, включително формалдехид.

🎭 Чрез разиграване на ролеви ситуации Валентин Минков демонстрира на родителите как да се подготвят за разговор с тийнейджър, който употребява пристрастяващи вещества – типични са опити за манипулация и вменяване на вина, отричане и откровени лъжи. Целта на това поведение е да се избегне поемането на отговорност и да се запази възможността за продължаване на употребата.

🧠 Потайност, апатия, незаинтересованост, внезапни промени в настроението, нужда от повече финансови средства са само част от сигналите, за които да следим в поведението.

🧪 Минков представи на присъстващите реални примери за вещества, които се разпространяват сред младежите.

🌿 „Марихуаната е изключително опасна, защото променя начина на мислене, а оттам – и начина на живот,“ подчерта Валентин Минков. Въпреки че често се подценява като „по-лека“ дрога, тя има сериозно въздействие върху емоциите, мотивацията и възприятията, особено при млади хора в процес на израстване.

🧑‍💻 За опасните съединения във вейповете разказа Радослав Христов, който подготвя материалите в сайта на Превантивно-информационния център. Всички, които не са имали възможността да посетят събитието, могат да открият там подробна информация.

🔗 Ако се тревожите за своето дете или искате да се информирате по темата, посетете сайта на Превантивно-информационен център – Плевен:

https://picpleven.org

📞 Лекторите споделиха, че консултациите в центъра са безплатни и анонимни, а за млади хора в нужда има възможност и за настаняване. Те призоваха всеки, който има нужда, да не се колебае да потърси помощ.

🏢 Превантивно-информационен център по зависимост – Плевен

Адрес: Плевен 5800, бул. “Русе” № 1, ет.4, стаи: 11, 14, 19

/Сградата на стоматологията/

РБ „Христо Смирненски“ благодари на екипа на Общински съвет по наркотични вещества – Плевен за ползотворното сътрудничество.

#НеДишайСмърт