На 29 октомври 2024 г. във фоайето на РБ„Хр. Смирненски” – бе открита изложба „Книжарите – апостоли на книгата през Възраждането”, посветена на 1-ви ноември – Ден на народните будители. На събитието присъстваха книжари и културни дейци от града, както и ученици от ПГЕХТ „Проф. Асен Златаров“ с ръководител Ева Икономова.
Пантеонът на българските будители изобилства от цяла плеяда просветители, духовници, неуморими книжовници, общественици, борци за свобода, неделима част от които са и българските книжари.
Изложбата „Книжарите – апостоли на книгата през Възраждането”, е повод да се докоснем до живота и делото на възрожденските книжари, някои от които са незаслужено забравени, да изтъкнем техния родолюбив пример и неугасваща надежда, че книгите ще намерят верния си път към сърцата на хората, а книжарството ще се утвърди като професия, на която ще се гледа с уважение и признателност. Експозицията включва 113 документа /книги и периодични издания/ от фонда на РБ”Христо Смирненски” – Плевен, подредени в 5 раздела: Книжарството – феномен на духа; По следите на българската книга; Бележити възрожденски книжари; Бележити годишнини на български книжари и Книгоразпространение в Плевен и Плевенския край. Акцент на изложбата са книгите от фонд „Редки и ценни издания”, отпечатани от издателите-книжари Хр. Г. Данов, Т. Чипев, Драган Манчов, както и в плевенските печатници на „Бакърджиев и Рачев”, „Макавеев и Бакърджиев”, „Мотавчиев”, „Братя Бояджиеви”, „Караиванов и Влахов”, които са притежание на Регионална библиотека „Христо Смирненски”. Най-ранните публикувани книги, представени в експозицията, са повестта „Азиатска врана” от Ст. Д. Коларов, отпечатана в печатницата на Цветан Караиванов през 1888 г., само две години след откриването на първата печатница в Плевен през 1886 г.; трагедията ”Медея” от Ернест Легуве, издадена през 1889 г. в плевенската печатница „Макавеев и Бакърджиев”, както и „Гръцка литература”, в превод от Екатерина Каравелова, издадена през 1889 г. от издателя Хр. Г. Данов.
Изложбата може да бъде разгледана до 15 ноември 2024 г. във фоайето на библиотеката.